31 maja

kiedy cipka jest smutna?

Presja wiecznej młodości, kult i estetyzacja ciała, czyli ogólnie mówiąc skupienie się zewnętrznym wizerunku powoduje, że zapominamy, że to co najpiękniejsze kryje się wewnątrz.
Na przykład pochwa.

A pochwa to przecież wdzięczne, urocze, mięciutkie i zmysłowe stworzenie. Czasem jednak może być sucha. I wtedy jest smutna.

Bo suchość pochwy to dość powszechna dolegliwość, dotyka średnio jedną czwartą kobiet, ale
jednocześnie jest na tyle intymna, że nie chcemy o tym publicznie rozmawiać. Nawet ze swoim partnerem (być może z partnerka łatwiej omówić ten temat, ale statystyki tego nie ujmują). Co innego z ginekologiem (płeć nie gra roli), to wtedy chętniej. Ale nie zawsze lekarza mamy pod, ekhem, ręką. Nie zawsze też mamy do niego (niej) pełne zaufanie, więc przemilczamy temat.


Legenda miejska głosi, że na suchość pochwy cierpią kobiety w wieku menopauzalnym, a wszystkiemu winne są zmiany hormonalne. Wyrok już zapadł, winny jest obniżony poziom estrogenów. Koniec kropka.

Wszystko pięknie, tyle że to nieprawda. A przynajmniej nie cała.

Wahania hormonów w głównej mierze warunkują zmniejszenie lubrykacji pochwy, to prawda. Przejściowy dyskomfort wynikający z kobiecej fizjologii  może się pojawić w ciąży, w okresie poporodowym oraz w takcie laktacji, czy przed miesiączką. I to jest normalne. Ale równie dobrze może być to przyczyną lub symptomem infekcji grzybicznej, czy bakteryjnej. To już gorzej. A czasem czynnik może być inny: antykoncepcja hormonalna (doustna, w plastrach, w postaci krążków dopochwowych), antybiotyki, leki na nadciśnienie tętnicze, mięśniaki macicy, alergię, depresję, układ moczowy. Do tego dochodzi potencjalna reakcja alergiczna na płyny do mycia cipki, perfumowane podpaski, a także częste kąpiele w basenie (chlor!), długotrwały stres, niezdrowa dieta czy przemęczenie. 

Przy sporadycznej suchości pochwy można doraźnie stosować lubrykanty. Warto wiedzieć, że regularny seks polepsza ukrwienie pochwy: większa przepływ krwi, a tym samym wspomaga  jej nawilżenie. Więc kochaj się na zdrowie.
Ale jeśli czujesz dyskomfort fizyczny lub psychiczny – udaj się do specjalistki, specjalisty.

UWAGA! Przyczyną suchości pochwy może być stres przed stosunkiem (sic!).

Infekcje się zdarzają (to normalne, żaden wstyd), nie jest to żadne świadectwo zdrady albo wymówka.
Jak opowiadał mi zaprzyjaźniony ginekolog: notorycznie na pogotowie, w środku nocy przyjeżdża para, a w zasadzie on przywozi ją i tak powiada: ona mówi, że ją piecze i nie chce seksu, niech pan sprawdzi czy to prawda, bo pewnie ma kochanka. Czy można bardziej upokorzyć partnerkę? Uprzedmiotowić?

Dbajmy o swoje cipki, o siebie.
To nie wstyd! 

Ściskam udami
Wiktoria Morella

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger