09 czerwca

najskuteczniejsza metoda antykoncepcji


Żadna metoda kontroli poczęć nie daje 100% skuteczności.
Poza jedną.
Histerektomią.
Trudno jednak amputację macicy traktować jako formę kontroli narodzin.

Ktoś powie: abstynencja! masturbacja! Na krótko może i tak. Ale bez edukacji seksualnej te rozwiązania nie są skuteczne. Panie kochany, krew nie woda! A jak się człowiek zerwie ze smyczy to... oj będzie bal!

I żeby było jasne. Antykoncepcja to „zapobieganie niezaplanowanemu poczęciu dziecka w trakcie stosunku płciowego nie wymagające od partnerów zaniechania współżycia”, a ciąża rozpoczyna się w chwili zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej w endometrium, czyli błonie śluzowej macicy (wg wytycznych WHO). Wszystko co dzieje do tego momentu jest antykoncepcją, wszystko co dzieje później, można nazwać mikroporonieniem, poronieniem,  indukcją, aborcją, porodem. No, to formalności mamy z głowy.

Więc jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Pierwsze skojarzenie: ubezpłodnienie. Bo na chłopski rozum, jak sobie „tam” utnę lub podwiążę, to ni hu hu, ciąży nie będzie.  

Więc z założenia inwazyjna antykoncepcja skierowana jest do osób, które są przekonane w 100%, że nie mają zamiaru posiadać (więcej) potomstwa. I tu pomijam kwestię legalności, bo o ile wazektomia jest dopuszczalna i nie podlega penalizacji (panowie mogą swobodnie dysponować swoim ciałem), o tyle kobietom nie przysługuje decyzyjność w tym zakresie, bo podwiązanie/przecięcie jajowodów jest w Polsce zakazane. Teoretycznie ubezpłodnienie (poza wcześniej wspomnianą amputacją macicy oraz sterylizacją, czyli całkowitym usunięciem gonad) jest odwracalne, tylko w praktyce nie zawsze możliwe, stąd należy brać na to poprawkę. I tu, małe zaskoczenie! Pomimo przecięcia/podwiązania nasieniowodów 1 na 1000 mężczyzn zostanie ojcem, a w przypadku przecięcia/podwiązania  jajowodów 2-4 kobiet na 1000 w ciąże zajdzie. Ot, psikus natury.

Odwracalną, skierowaną do kobiet metodą o bardzo wysokiej skuteczności działania antykoncepcyjnego jest IUD (IntraUterine Device). W przypadku tańszych, miedzianych wkładek domacicznych 6-8 kobiet na 1000 „zaciąży”, ale już w przypadku wkładek hormonalnych 1-2 kobiet na 1000 (jakby się ktoś pytał, tak piszą w Contraceptive Technology, 20th edition, gdzie skuteczność podana jako 100% minus indeks Pearla dla bezbłędnego stosowania metody, w tej postaci skuteczność chirurgicznego ubezpłodnienia kobiety wynosi 99,5%, a skuteczność braku antykoncepcji 15%; mowa tu o warunkach idealnych, nie uwzględnia sytuacji kiedy to np. w skutek silnego upadku wkładka się przesunie). A zatem, medycznego punku widzenia jest to najskuteczniejsza forma antykoncepcji, jednocześnie mająca najmniej przeciwwskazań do jej stosowania. I, wbrew potocznej opinii, nie jest skierowana tylko do wieloródek. Im po prostu łatwiej zaaplikować wkładkę domaciczną, bo po porodzie naturalnym szyjka macicy robi się nieco luźniejsza.

Działanie wkładki domacicznej w wersji classic (czyt. miedziana) polega na działaniu plemnikobójczych jonów miedzi. W przypadku wkładki hormonalnej działanie opiera się na zagęszczeniu śluzu  w szyjce macicy ergo zmniejszeniu aktywności plemników, czasem prowadzi do czasowego zaniku owulacji. W obu przypadkach dochodzi do ścieńczenia wyściółki macicy oraz pojawienia niewielkiego stanu zapalnego (reakcja na ciało obce), który uniemożliwia implantację. Czyli mówiąc po ludzku, w obu przypadkach wkładka uniemożliwia połączenie się plemnika z jajeczkiem i/lub zapobiega zagnieżdżeniu się jaja płodowego. Jednak, gdy do tego dojdzie, nie zakłóca rozwoju blastocysty.

Warto również wiedzieć, że miedziana wkładka domaciczna może być również stosowana jako awaryjna forma antykoncepcji. Aplikowanie jej do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia (lub gdy zastosowana metoda zawiodła, czyli  gdy pękła guma) lub do 5 dni od potencjalnej owulacji po stosunku bez zabezpieczenia uniemożliwia zagnieżdżenie się jajeczka w macicy. I, z medycznego punktu widzenia, nie jest to aborcja.  

Aha, aplikacja wkładki domacicznej jest refundowana przez NFZ.

Ściskam udami
Wiktoria Morella
.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger