28 czerwca

naturalne metody kontroli płodności?

Naturalne metody kontroli płodności nie są metodami antykoncepcyjnymi.

Bo nie są wystarczająco skuteczne, żeby je tak nazwać.

Płodny śluz szyjkowy
Uśredniony wskaźnik w skali Pearla dla wszystkich metod naturalnych waha się od 6 do 25, co oznacza ni mniej ni więcej jak to, że w ciągu roku od 60 do 250 kobiet na 1000 w zajdzie w ciążę. Ryzyko spore. 

Ale czy w związku z tym naturalne metody planowania rodziny (NPR) są z gruntu złe?

Nie, nie są. Prawdę mówiąc są świetne, jeśli staracie się o dziecko. Albo chcesz lepiej poznać funkcjonowanie swojego ciała.

I żeby było jasne: komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez 24 godziny, natomiast żywotność plemników w drogach rodnych kobiety to 48 do 72 godzin. Natomiast wskaźnik Pearla podający prawdopodobieństwo (!) zajścia w ciążę jest zależny od narzędzi i sposobu pomiaru, przyjętych założeń i, szczególnie w przypadku niejednolitej metody naturalnej, może mieć nie dość, że szeroki, to także różny zakres skali.

No i weź to ogarnij, człowieku?! 

Więc ogarniam:
  • metody termiczne (uśredniona skuteczność 0,3 - 6,6 w skali Pearla) to codzienny pomiar temperatury ciała w naturalnym otworze ciała - pochwa, odbytnica, jama ustna, o tej samej godzinie w pozycji leżącej, tuż po obudzeniu się. Można wykorzystać zwykły termometr, ale skuteczniejsze są komputerowe metody analizy (0,6-0,8 w skali Pearla @Ladycomp, @Bioself). W efekcie działania progesteronu temperatura ciała przed owulacją rośnie o 0,3-0,5 stopnia, a okres wstrzemięźliwości to 9 dni (6 dni przed skokiem i 3 dni podwyższonej temperatury).
  • metoda Billingsów, czyli obserwacja śluzu (uśredniona skuteczność 0,5 - 30 w skali Pearla)  to prosta sprawa, można zanurzyć palec w pochwie, można obserwować majtki, a cykl miesięczny wygląda tak: miesiączka – dni suche – dni płodne (śluz obfity, przejrzysty i ciągliwy)  – niepłodność poowulacyjna, a okres wstrzemięźliwości to 8 dni (4 dni przed i 4 dni po owulacji).
  • metody objawowo – termiczne, czyli mix powyższych , (uśredniona skuteczność 3,3 - 35 w skali Pearla)  plus obserwacja krwawienia oraz bólu owulacyjnego i zmian w obrębie sutków: obrzmienie, tkliwość, bolesność. Objawy występują u 75% kobiet i to nie w każdym cyklu wszystkie.
  • metody „palpitacyjnie”, czyli obserwacja położenia szyjki macicy. Ważne jest zachowanie higieny! Włóż do pochwy palec lub dwa i: w czasie miesiączki – nisko położona szyjka macicy jest twarda i lekko otwarta (przypomina czubek nosa). Im bliżej owulacji tym jest wyżej, otwiera się i robi się miękka i wilgotna (przypomina usta). Po owulacji szyjka macicy opada, twardnieje i zamyka się. W przypadku zapłodnienia szyjka pozostaje podniesiona, zamyka się, ale nadal jest miękka.
  • metody kalkulacji, czyli kalendarzyk małżeński, zwany również watykańską ruletką (uśredniona skuteczność 14 – 50 (!) w skali Pearla), zakłada, że cykl trwa 28 dni, owulacja jest w 14 dniu, a okres wstrzemięźliwości to 8 dni (4 dni przed i 4 dni po owulacji).
A zgodnie z wytycznymi WHO powyższe metody koncepcyjne powinny być nauczane, jednak jako ,,metody  rozpoznawania  płodności”  MRP  (ang. fertility awareness methods). Bo w tym wypadku pojęcie „rozpoznawalność płodności” to hasło - klucz.

Jednak stosując powyższe metody trzeba pamiętać o jednym: kobieta to nie szwajcarski zegarek. Nieregularny tryb życia, stres, przemęczenie, choroba, podróż, dieta, wysiłek fizyczny albo balanga do rana zakończona kacem może spowodować przesunięcie owulacji i z metod lipa. Nie ochroni przed ciążą, jak i nie pomoże w nią zajść.

Na koniec wszystkim hazardzistom przypominam, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną, ani tym bardziej  metodą kontroli płodności. 

Ściskam udami
Wiktoria Morella

Do napisania tekstu korzystałam:
  1. https://www.who.int/
  2. Agnieszka Czerwińska-Osipiak, Anna Michalik, Jolanta Olszewska, "Repetytorium z antykoncepcji", Miscellanea Anthropologica et Sociologica 14/2, s 195-204;
  3. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wykorzystania Naturalnych Metod Planowania Rodziny do celów antykoncepcyjnych;
  4. Katarzyna Suchta, Antykoncepcja (prezentacja), Warszawski Uniwersytet Medyczny Klinika Endokrynologii Ginekologicznej;
  5. MEDYCYNA ROZRODU Z ELEMENTAMI SEKSUOLOGII, Skrypt dla studentów i lekarzy, Łódź 2017Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger