19 lipca

wkładka wewnątrzmaciczna w kształcie kuli

Nie ma skuteczniejszej, odwracalnej metody antykoncepcyjnej niż hormonalna wkładka domaciczna (IUD), o czym już pisałam. Jej skuteczność jest porównywalna do ubezpłodnienia (podwiązania/przecięcia jajowodów), gdyż w obu przypadkach prawdopodobieństwo zajścia w ciąże oscyluje w granicach 2 ciąż na 1000. 

Ale, jak to w życiu bywa, często pojawiają się przeciwwskazania do stosowania tej metody. Czasem przeszkodą jest hormonalny komponent, czasem powód jest prozaiczny i w grę wchodzi cena. Wtedy alternatywą staje się tańsza wkładka miedziana.

Wnętrze macicy swoim kształtem przypomina literę T, więc na logikę „spirala” powinna mieć podobny kształt. Hola, hola, nie tym razem!


Bo jeśli zaaplikowana wkładka domaciczna (czy to hormonalna, czy miedziana) przemieści się albo źle ułoży w macicy, samoistnie lub pod wpływem urazu, to nie tylko skuteczność działania antykoncepcyjnego spadnie, ale może też dość do perforacji, czyli pęknięcia lub przedziurawienia macicy. Czy jest na to jakaś rada?

Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.

Więc w 2015 roku w Izraelu powstała IUB (Intra Uterine Ball, czyli wkładka wewnątrzmaciczna w kształcie kuli). To taki sympatyczny drucik ze stopu nitinolu (używany np. w stentach naczyniowych), a na tym druciku nawiniętych jest 17 miedzianych drucików. Po aplikacji, drucik zamienia się w trójwymiarową kuleczkę, a tym samym niweluje ryzyko perforacji macicy. Bo, po pierwsze, IUB nie posiada ostrych końców, po drugie, jest na tyle elastyczna, że w przypadku urazu zmienia kształt dopasowując się do jamy macicy, a po trzecie, jest mniejsza niż klasyczna, miedziana wkładka domaciczna (w Polsce dostępny tylko rozmiar 15 mm). Stąd też, aplikacja jest mniej bolesna i polecana jest kobietom, które w ciąży nie były. Działanie IUB rozpoczyna się z chwilą jej aplikacji i nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. 

Producenci deklarują podobną skuteczność działania wszystkich wkładek. Jednak, miedziana jest mniej skuteczna od hormonalnej, niewiele, bo 0,4 % mniej zgodnie z indeksem Pearla. Co daje jej, jak twierdzi producent, skuteczność porównywalną do tabletek antykoncepcyjnych. Wszystko pięknie, ale skuteczność antykoncepcji doustnej waha się między 0,1 w idealnych warunkach do 7,5 w rzeczywistym stosowaniu, a przekładając na ludzkie, w trakcie 12 miesięcy od 1 do 75 kobiet w ciążę zajdzie. I już przestaje być tak uroczo.

Wkładka miedziana jest też częściej samoczynnie wydalana z organizmu i częściej ma to miejsce u nieródek. Skutkiem ubocznym IUB może być pojawienie się bardziej obfitych i dłuższych krwawień cyklicznych. I co ważne, w odróżnieniu od antykoncepcji hormonalnej, nie blokuje owulacji. Nie chroni tez przed zakażeniem wirusem HIV, ani przed przenoszeniem chorób wenerycznych.

Działanie IUB jest takie samo jak miedzianej wkładki o każdym innym kształcie. Główną rolę odgrywa plemnikobójcze działanie jonów miedzi, które osłabia mobilności spermy. Równolegle , dochodzi co ścieńczenia endometrium, a samo IUB w macicy wywołuje lekki stan zapalny (jest to naturalna reakcja na ciało obce), co uniemożliwia implantację jaja płodowego. Dlatego też, miedziana „spirala” może być stosowana jako awaryjna forma antykoncepcji do 5 dni po stosunku bez zabezpieczenia lub do 5 dni od potencjalnej owulacji po stosunku bez zabezpieczenia. 

I, z medycznego punktu widzenia zgodnie ze stanowiskiem WHO, nie jest to aborcja.

Kończąc tym miłym akcentem

Ściskam udami
Wiktoria Morella


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger