12 stycznia

Hydrauliczna proteza penisa

Dysfunkcje seksualne dotyczą około 30% populacji bez względu na płeć. Niezależnie od przyczyny (czynniki biologiczne, osobowościowe, społeczno-kulturowe) objawy są podobne: utrata ochoty na seks lub, w przypadku mężczyzn, impotencja.

Nieinwazyjnym leczeniem impotencji jest farmakoterapia. Nie każdy jednak może się poddać tej terapii, a i ze skutecznością bywa różnie.


 Hydrauliczna proteza penisa

To inwazyjna metoda leczenia impotencja, wykonywana w ogólnej narkozie. Zabieg polega na wszczepieniu w ciała jamiste penisa (od spodniej strony członka, omijając nerwy odpowiedzialne za przekazywanie do mózgu doznań seksualno-erotycznych) dwóch podłużnych, cylindrycznych implantów oraz umieszczeniu w worku mosznowym mechanizmu pompującego wraz ze zbiornikiem z solą fizjologiczną.

Proteza umieszczona jest całkowicie wewnątrz ciała, co pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu męskich genitaliów. I, jak wierzyć naukowcom, nie powoduje dyskomfortu w codziennym funkcjonowaniu. We wzwodzie jest praktycznie niewyczuwalna, a gdy penis jest w stanie spoczynku można wyczuć mechanizm pompujący (oczywiście jeśli ktoś wie gdzie szukać “trzeciego jądra” 😉).

Proteza nie wpływa na spontaniczność pożycia, bo czas od momentu aktywacji mechanizmu pompującego do pełnego wzwodu to ok 10-20 sekund. A po stosunku wystarczy zdezaktywować wzwód poprzez zwolnienie zastawki w mechanizmie pompującym.

95% mężczyzn deklaruje, że jest zadowolonych z erekcji uzyskanej ze wsparciem protezy. A niektórzy twierdzą, że seks z protezą jest bardziej satysfakcjonujący: pełna erekcją pozwala na lepszą niż dotychczas stymulację prącia.

Warto jednak wiedzieć, że po usunięciu protezy naturalna erekcja nigdy nie będzie możliwa. Proteza nie ma też dożywotniej gwarancji, średnio co 10-12 lat należy ją wymienić na nowy model. Co ważne, w odróżnieniu od rekonstrukcji/korekty piersi z przyczyn zdrowotnych, hydrauliczna proteza penisa jest w Polsce tylko częściowo refundowana.

Natomiast w szerszym kontekście, hydrauliczna proteza penisa zmienia postrzeganie męskiej seksualności: erekcja jest zawsze możliwa (!), niezależnie od chęci właściciela.

Ściskam udami
Wiktoria Morella

[Jacques-Louis David, Académie dite Patrocle, 1780; impotencja stygmatyzuje. Zupełnie niepotrzebnie. Bo to najpowszechniejsza męska dysfunkcja seksualna].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger