24 lutego

Czy każdy stosunek kończy się ciążą?

Antykoncepcja to ważna sprawa.
I na posiadanie potomstwa powinniśmy się decydować tylko wtedy kiedy jesteśmy na to gotowe/-i. Jasne, zawsze trzeba brać poprawkę na to, że żadna metoda nie daje 100% skuteczności i życie może pisać swoje scenariusze.


Ale! Ale to tylko jedna strona medalu. Bo to rodzi złudne poczucie, że każdy stosunek kończy się ciążą. I świetnie służy do straszenia. Chciałoby się powiedzieć: do straszenia młodych ludzi. Ale to nieprawda. Do straszenia wszystkich ludzi, którzy uprawiają seks (lub potencjalnie chcieliby uprawiać seks, ale myśl o ciąży napawa ich lękiem, że jednak wybierają szklankę zimnej wody zamiast).
Tymczasem, statystycznie od 15% do 25 % waginalnych stosunków seksualnych kończy się ciążą.
I tu pojawia się kolejne ale (!), bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Jeśli nie chcemy mieć (więcej) dzieci to jest to spora szansa na "wpadkę", bo AŻ co 4 stosunek może zakończyć się ciążą.


Lecz jeśli jesteśmy po drugiej stronie medalu, czyli staramy się o dziecko, to okazuje się że na ciążę w danym cyklu mamy małe szanse, bo w najlepszym wypadku TYLKO co 4 stosunek tą upragnioną ciążą się zakończy. Plus poprawka na psikus natury: ciąża pozamaciczna, puste jajo płodowe, ciąża biochemiczna, czy poronienie.

I nie mów mi, że niepowodzenia z zajściem w ciążę w ogóle nie rzutują na psychikę! I na relacje w związku. Rzutują, wiem coś o tym.

Jednym słowem: zajść w ciążę nie jest tak prosto.
Według WHO problem niepłodności określany jest mianem choroby społecznej i dotyka od 10 do 18% populacji. W Polsce zaleca się dalszą diagnozę po roku bezowocnych starań. Po roku!

Więc, nie będę cię pytać czy jesteś w ciąży.

Ściskam udami
Wiktoria Morella
___
[Edward Hopper, Chop Suey, 1929: nie pytaj dlaczego nie mam dzieci, jeśli nie jesteś gotowa usłyszeć odpowiedzi].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger