11 marca

Alergia na spermę? To normalne, czasem się tak zdarza

W zależności od źródła od 1 do 12 % kobiet jest uczulonych na spermę (SPH, seminal plasma hypersensitivity).
A uczulenie to nic innego jak reakcja immunologiczna organizmu na białko - antygen prostaty (PSA), który znajduje się w spermie.


Jeśli po waginalnym stosunku czujesz pieczenie, swędzenie, pojawia się wysypka, obrzęk okolic pochwy i białawe upławy, masz problem z oddychaniem, podwyższoną temperaturę ciała to istnieje prawdopodobieństwo, że to nie infekcja intymna (bardzo podobne objawy!), choroba weneryczna czy uczulenie na lateks tylko nadwrażliwości na męskie nasienie.

Objawy mogą pojawić się do godziny po stosunku (rzadziej później) i w połowie przypadków już po pierwszym kontakcie ze spermą danego mężczyzny.

Ale, jak to z życiu bywa, alergia na spermę partnera może się pojawić także w związkach z długim stażem.
Pojawienie się odczynu alergicznego po kontakcie ze spermą stwarza prawdopodobieństwo, że uczulenie pojawi się także w kontrakcie ze spermą innego mężczyzny.

Prawdopodobieństwo pojawienia się odczynu alergicznego rośnie jeśli jesteś astmatyczną lub alergiczką.

W diagnostyce wykorzystuje się alergiczne testy skórne oraz badania krwi (tu kluczową rolę odgrywają przeciwciała).
Jeśli już nabierzemy pewności, że przyczyną dyskomfortu jest alergia można rozpocząć odczulanie.

1) przez 2 godziny wprowadza się do pochwy płyn o coraz większym stężeniu nasienia partnera;
2) kilkutygodniowe, regularne iniekcje skórne z mocno rozcieńczoną spermą.

Uczulenie na spermę nie jest medycznym przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę (to nie plemniki uczulają), jednak w przypadku silnej alergii, w obawie przed wstrząsem anafilaktycznym, zaleca się in vitro.
Pociecha taka, że w przypadku związków z długim stażem wraz z upływem czasu i (wysoką) częstotliwością kontaktu ze spermą partnera alergia może zniknąć samoistnie.

Co ciekawe, mężczyzna też może być uczulony na swoją spermę (POIS - post-orgasmic illness syndrome) lub partnera. Zalecane jest odczulanie w formie zastrzyków.

Ściskam udami
Wiktoria Morella
___
[François de Troy, portret Elisabeth Jacquet de la Guerre, przełom XVII/XVIII wieku; kobieta mówi: jestem uczulona na twoją spermę. To normalne. Tak się czasem zdarza].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger