08 kwietnia

Laphimon, czyli seksualność

Ponieważ uwielbiam mieszać bigos młotkiem (to mała aluzja do komentarza z dyskusji dot. orientacji seksualnej) to pomyślałam sobie, że może czasem jednak dobrze jest "cofnąć się do tyłu " i przytoczyć najszerszą definicję, z którą pewnie wielokrotnie się spotkałaś/-łeś, ale rzadko kiedy autorstwo tych słów przypisuje się Monruedee Laphimon.

No to czym jest seksualność?

Ano, "seksualność jest podstawowym elementem bycia człowiekiem przez całe życie, obejmującym seks, płciową identyfikację i rolę, orientację seksualną, erotyzm, pożądanie, intymność i reprodukcję. Seksualność jest doświadczana i wyrażana w myślach, fantazjach, przeżyciach, przekonaniach, wartościach, zachowaniach, rolach i związkach. Seksualność powstaje na skutek interakcji czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych, etycznych, prawnych, historycznych, religijnych i duchowych”. Proste? 😉


Ściskam udami
Wiktoria Morella
_
Laphimon M. , A Glossary of Term In Gender and Sexuality, Seul 2005, [W:] Lew-Starowicz Z, Skrzypulec V. Podstawy seksuologii, Warszawa, 2010, s. 25.
_
[Carl Bloch, Fra et romersk osteria/In a Roman Osteria/W rzymskiej Osterii, 1866; seksualność jest podstawowym elementem bycia człowiekiem przez całe życie].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger