06 kwietnia

Po piąte - seksualność

Czym jest hetero- homo- , biseksualność nie będę tłumaczyć, bo to wiesz.
Coraz więcej mówi się o aseksualnosci , czyli sytuacji kiedy pociąg seksualny nie jest nakierowany na inne osoby (a co nie jest równoznaczne z brakiem libido). I tu pojawia się, wyróżniana przez niektórych jako kolejna kategoria, orientacja autoerotyczna - pociąg seksualny do samego siebie.

To 5 podstawowych (zobiektywizowanych) orientacji seksualnych. I w dyskursie naukowym żadna z nich nie jest uznawana za patologię (!).


Ale to też nie koniec możliwości samookreślenia własnej seksualności. Równie ważne do określenia własnej tożsamości jest moje subiektywne, jednostkowe poczucie "ja", i jak się domyślasz, nie zawsze widoczne gołym okiem (tu wyróżnić można subiektywne definicje: pan-, demi-, lith- czy alloseksualność).

Bo orientacja seksualna określa względnie stały emocjonalny, romantyczny, seksualny pociąg do osób danej płci lub żadnej z nich.
Dlaczego względnie stały? Bo, najprościej mówiąc, rodzę się z moją seksualnością i nie mam wpływu na to z kim chcę iść do łóżka albo kto ma mnie posmyrać za uszkiem. Tak samo jak nie mam wpływu na to jaki mam kolor oczu.A jednocześnie moja seksualność dojrzewa, ewoluuje razem ze mną. Bo pociąg seksualny jest uwarunkowany czynnikami biopsychospołecznymi. Ot, i cała tajemnica.

Ściskam udami
Wiktoria Morella

[Pieter Bruegel Starszy, Zabawa ludowa, ok. 1568; Orientacja seksualna jest uwarunkowana czynnikami biopsychospołecznymi. I żadna z nich nie jest patologią].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger