16 maja

Czy każdy cel uświęca środki?

Prawa strona politycznego "panteonu" ma swoje ideały, o które walczy. Co jest dość logiczne. Zresztą, dzięki dyskusji i wymianie myśli świat "idzie" do przodu. A jeśli pochwalają przemoc? Nie, to jest już absolutnie nie do przyjęcia. Żeby nie powiedzieć: pozbawione logiki.
_
Cel uświęca środki, powiedział 500 lat temu Niccolo Machiavelli. Ale mam nieodparte wrażenie, że zatrzymaliśmy się w czasie, a historia niczego nas nie nauczyła.

Bo kim jest współczesny władca Machiavellego, "Księciem" zwany❓ Czy to nie uosobienie grona osób, które łączy wspólnota nie tylko poglądów, ale i instrumentalnego traktowania innych ludzi❓Także tych młodych, przepełnionych naiwnymi, być może źle postrzeganymi ideałami❓

My, postronni ludzie zwani suwerenem, oceniamy moralność rzeczonego księcia. Lecz samoocena rządzących przez pryzmat moralności prowadzi do nikąd. Bo zbiorowy "książę" nie jest we własnych oczach ani dobry, ani zły. Bo i nie taki ma być. Ma być skuteczny. I taki właśnie jest.

Cyniczny i pragmatyczny. Przekonany, że ludzie z natury są źli, a wygrywa nie najlepszy a najbardziej przebiegły.

Na pokaz hojny - szczególnie jeśli nie rozdaje swoich pieniędzy, na pokaz religijny. Cynicznie wykorzystuje naiwną chęć zbawienia świata i młodzieńcze ideały.

Lecz aby utrzymać władzę nowy książę, musi zniszczyć stary porządek za pomocą prawa, co wg Niccolo, czyni go ludzkim. Szczególnie jeśli miniony porządek opierał się na poczuciu wolności obywateli.

Czy to ci coś przypomina?
_
Tylko wiesz, Machiavelli radzi, że "zbrodnie polityczne" winny być dokonywane szybkim i ostrym cięciem, bo ludzie mają krótką pamięć.Długofalowe okrucieństwo rodzi frustrację, bunt, złość uciskanych. A mam nieodparte wrażenie, że kropla społecznej goryczy niebawem przeleje czarę. Moja prywatna została już przelana.


I dlatego piszę w sobotę, chociaż zazwyczaj tego nie robię. To mój wyraz buntu.

Ściskam udami
Wiktoria Morella
_
[Lorenzo Lotto, Portret kobiety zainspirowany Lukrecją, ok. 1528-30; kobieta patrzy pewnie i mówi: moje ciało należy do mnie. Ja należę do siebie].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger