08 czerwca

Kobieta w trakcie menstruacji jest za nieczysta❓


Hm, pewnie wiesz, że to kompletna bzdura (i masz pełną rację), ale w potocznym przekonaniu czasem nadal pokutuje i takie myślenie. Nie wzięło się ono znikąd.Tylko z naukowych standardów XVIII-wiecznej medycyny, a w zasadzie starożytnych, jeśli liczyć od Galena i jego teorii, że zdrowie to nic innego jak harmonia humorów cielesnych (czarnej żółci, żółci żółtej, flegmy i krwi). I jak już uznasz to za sensowne i prawdopodobne to teraz już będzie z górki. Otóż, kobiety (w odróżnieniu od mężczyzn) się nie pocą. One tylko leżą i pachną, to oczywiste. A jak wiadomo, razem z potem ciało opuszczają złe humory. U kobiet, cielesna harmonia zostaje osiągnięta poprzez usunięcie złych humorów z ciała w postaci miesięcznego krwawienia. 


I krew menstruacyjna jest nieczysta oraz zaraźliwa i zgniła, ponieważ gromadzi się w macicy przez miesiąc i dopiero gdy zgnije to zaczyna powoli wypływać. 
Krew menstruacyjna zagrażała to nie tylko kobiecie, ale także osobom wokół niej, a także rzeczom np. żywności - ulegnie zepsuciu, czyli zgnije. Analogicznie, w czasie miesiączki nie można farbować włosów. Jest w tym logika? Jest. 
Jest w tym prawda? Nie ma. 

    Trudno wyplenić potoczne, irracjonalne przekonania, bo one są wpajane nam w od dziecka, przekazywane pokolenia na pokolenie i silniejsze niż racjonalna wiedza (15 wieków, 1500 lat! minęło zanim udowodniono, że wiedzą Galena była czysto teoretyczna, ponieważ nie wykonał on żadnej sekcji zwłok). Silniejsze, bo nie musisz wiedzieć "dlaczego" tak jest, wiesz, że tak jest i już. 

A ty jakie znasz przesądy na temat miesiączki?

Ściskam udami
Wiktoria Morella
_
[Peeter Danckers de Rij, Portret kobiety, ok 1640, kobieta pewnie patrzy i mówi: skąd się wzięło przekonanie, że krew menstruacyjna jest nieczysta?]

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger