09 czerwca

Karmienie piersią

My tu sobie od czasu do czasu w internetach dyskutujemy o karmieniu piersią w miejscach publicznych, oceniamy się, a że karmi, a że nie karmi, a za krótko, a za długo. A tu proszę. Szukając ilustracji do jednego z postów znalazłam ten oto obraz. Ojciec ssie pierś córki.

I co ty na to powiesz


_
W czasach kiedy ten obraz został namalowany motyw Caritas Romana/Miłosierdzie rzymskie nie budził sensacji, ani obrzydzenia, nie był sencscją, perwersją, czy dewiacją. Przeciwnie. To był dość popularny motyw malarski.

Bo oparta na faktach, kryjącą się w tym obrazie historia jest smutna. To egzemplifikacja czystej miłości i poświęcenia.
_
Otóż, z nieznanych nam przyczyn Cymon został skazany na śmierć głodową. Jednak, zrozpaczona córka o imieniu Pero nie mogła się pogodzić ze stratą i ubłagała strażników, żeby pozwolili jej odwiedzać ojca, aż do dnia jego śmierci. Ci niechętnie się zgodzili, dając jej jeden warunek: do celi nie może nic wnieść. Więc kochająca Pero codziennie odwiedzając ojca potajemnie karmiła go własną piersią.
Po kilkunastu dniach, wbrew przewidywaniom, Cymon nadal żył i strażnicy zaczęli baczniej przyglądać się odwiedzinom Pero. Gdy prawda wyszła na jaw, Pero została doprowadzona do sądu. Jednak jej postawa, oddanie i miłość do ojca tak mocno wzruszyła władze, że postanowiły i Pero i Cymonowi zwrócić wolność.

Historia ta została spisana w I wieku naszej ery przez Valeriusa Maximusa, w Factorum dictorumque memorabilum, libri IX, ale sama historia pochodzi ze źródeł hellenistycznych.
_
I tak sobie myślę, że jeśli następnym razem będziesz powoływać na "niezmienną tradycję", "odwieczne prawa natury", "bo kiedyś tak nie było", to przypomnij sobie o tym obrazie.
Panta rhei, wszystko się zmienia choć jest pozornie stałe, a kontekst społeczno-kulturowy, w którym żyjemy kształtuje nie tylko nasze gusta, ale również postrzeganie naszej cielesności, seksualności i tego co nazywamy "normą".

A teraz, tak na koniec, znając historię przedstawioną na tym obrazie nadal wydaje ci się (aż tak bardzo) obrzydliwy❓

Ściskam udami
Wiktoria Morella
_
[Peter Paul Rubens, Caritas Romana, ok 1612; córka karmiąca ojca piersią w lochach].

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger