22 lipca

Czy seks w czasie miesiączki może zakończyć się ciążą?


Niespełna 30% populacji kobiet w Polsce, żyje w przekonaniu, że seks w trakcie miesiączki jest bezpieczny, czyli nie zakończy się ciążą, więc tym samym to dobry czas na łóżkowe figle. 

I owszem, to poniekąd prawda, bo jest to czas względnie niepłodny, ale tylko względnie. 

A jednocześnie jedna czwarta badanych kobiet jest przekonana, że w trakcie miesiączki nie wolno się kochać. Bo to jest nie tylko mało estetyczne, ale też szkodzi zdrowiu. 

Pojawia się więcej pytań niż odpowiedzi. Nie masz poczucia, że są to przekonania stojące ze sobą w sprzeczności? 

Bo ja tak i dlatego postanowiłam się temu przyjrzeć z bliska.

Seks w trakcie miesiączki? TAK

Z medycznego punktu widzenia można.
Mało tego, seks w trakcie menstruacji może być przyjemniejszy i wyzwalać mocniejsze doznania (w trakcie miesiączki wejście do pochwy jak i sama pochwa jest silniej ukrwiona, co często wzmacnia doznania). Ale! Seks w trakcie miesiączki może zakończyć się ciążą.
A także, rozpulchniona pochwa i uchylona szyjka macicy sprzyjają przenoszeniu się chorób intymnych.
Dlaczego mogę zajść w ciążę w trakcie miesiączki? Termin owulacji nie jest dany raz na zawsze. Stres, niewyspanie, wakacyjny wyjazd, nie wspominając o zaburzeniach/zachwianiach hormonalnych mogą przesunąć owulację. A tym samym okres pojawi się wcześniej lub później. Ale o tym dowiesz się dopiero po fakcie, czyli w momencie krwawienia - przyjmuje się, że owulacja ma miejsce 14 dni przed pierwszym dniem menstruacji.

                Ilustracja za: 28dni.pl

Podane 28 dni jest tylko i wyłącznie przykładowym, uproszczonym modelem cyklu owulacyjnego.

Bo do tanga trzeba dwojga Tak samo w przypadku żywotności plemników, ramy czasowe ich żywotności są dość szerokie, zależne od ich "producenta", ale także od środowiska w jakim się znajdą. Na pościeli żyją maksymalnie kilka godzin, w przyjaznym środowisku macicy - kilka dni. Przyjmuje się że 72 godziny, ale rekordziści dochodzą do 120 godzin czyli 5 dni. Stąd też, może się tak zdarzyć, że wyjątkowo żywotne plemniki połączą się w wcześniej uwolnionym jajeczkiem. Jeśli w pierwszych dniach po zapłodnieniu zarodek nie zostanie samoistnie poroniony (co się dość często zdarza) szansa na donoszenie ciąży rośnie.

Nie każdy stosunek bez zabezpieczenia w trakcie miesiączki skończy się ciążą. Stąd być może przekonanie o antykoncepcyjnej funkcji krwawienia. I na koniec mała uwaga: pominęłam zagadnienie chorób przenoszonych drogą płciową, jeśli nie mamy pewności co do stanu zdrowia partnera/partnerki należy się zawsze zabezpieczyć. Tu, w zależności od potrzeb i konfiguracji, polecane są prezerwatywy lub chusteczki lateksowe.

Ściskam udami Wiktoria Morella

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger