26 lipca

seksMITY na temat osób otyłych/z nadwagą

Szczupłe ciało jest zdrowe, a kto nie jest fit przegrywa życie.
Oczywiście to nie prawda, ale moda, media czy też szerzej społeczeństwo mówi nam, namacalnie wskazuje, że "chudość" jest trendy. I jest to społeczny problem, bo jako społeczeństwo lubimy wytykać palcem cudze fałdki na brzuchu własnych nie widząc. A wykluczenia społeczne to nasz chleb powszedni. 

"Osoby większe", czyli w potocznym osądzie i te z lekką nadwagą, jak i te  otyłością (bo lubimy wszystkich wrzucać do jednego worka),  są (niestety) społecznie stygmatyzowane - fat shaming się kłania. A ich seks obrósł wieloma mitami. 

Nie będę jednak pisać o tym, że żadna skrajność nie jest dobra, bo nie jest. I nie jest to żadne odkrycie. Wszak nie chodzi o to, żeby być chudym, grubym, "w normie". Chodzi o to, żeby być zdrowym


MIT 1 osoby z nadwagą/otyłe nie mają potrzeb seksualnych

Fałsz. Aktywność i potrzeby seksualne osób grubszych jest taka sama jak osób szczuplejszych. Porównywalne jest również libido oraz czas osiągnięcia podniecenia seksualnego. Otyłość nie jest przeciwwskazaniem do aktywności seksualnej. Osoby z nadwagą/otyłe częściej się masturbują, co jednak nie wynika z wybujałego libido, ma związek z trudnością w znalezieniu partnera/partnerki.

Prawda. Spadek potrzeb i aktywności seksualnej osób z większą masą ciała spowodowane jest chorobami towarzyszącymi oraz czynnikami psychiczno-emocjonalnymi (depresja, kompleksy, niska samoocena). Niestety, nie ma rzetelnych badań dotyczących satysfakcji seksualnej osób otyłych.

MIT 2 pochwa osoby z nadwagą/otyłej  jest mniejsza

Fałsz. Masa ciała nie wpływa na wielkość pochwy. To mit z kategorii: "nieużywana" pochwa zarasta. Tak, tak samo zarośnie ci dziurka w nosie jeśli przestaniesz w niej dłubać.

MIT 3 penis osoby z nagwagą/otyłej jest mniejszy
Fałsz. Rozmiar penisa jest zależny od predyspozycji genetycznych, a nie od wzrostu czy masy ciała. Rozmiar penisa osób grubszych i chudszych jest porównywalny. "Mały penis" to iluzja, większa masa ciała optycznie pomniejsza członka. Tak samo jak owłosienie łonowe. Już wiesz dlaczego gwiazdy porno się depilują?


MIT 4 osoby z nadwagą/otyłe uważane są za mało atrakcyjne seksualnie

Fałsz. Jasne, przekazy medialne wmawiają nam, że szczupłe ciało jest seksowne, najlepsze jakie możemy mieć. Co jest kompletną bzdurą, bo najlepsze ciało jakie możemy mieć to zdrowe ciało, a jak je jeszcze lubimy i akceptujemy to już lepiej być nie może. Tak jak są osoby, którym podobają się (skrajnie) szczupłe ciała, tak i są takie, które lubują się w obfitszych kształtach. Niestety, niektórzy wstydzą się własnych upodobań "bo co ludzie powiedzą" lub swoje upodobania postrzegają jako "nienormalne", bo przecież... media nie kłamią.

Bo moda na szczupłe ciało to "wynalazek" dość nowy, medialny. To lata 60. XX wieku. Powiesz, że to prehistoria, że już nikt pulchnego ciała nie uważa za ładne, ale ma także reperkusje i dziś. Za mamusię, za tatusia, leci samolocik.
W latach, wiekach wcześniejszych, szczególnie w warstwach biednych (czyli w 90% społeczeństwa) milusia warstwa tłuszczyku była synonimem dobrobytu i powszechnie była uznawane za ładną. 
W tym kontekście karmienie, przekarmianie dzieci było oznaką miłości. Może inaczej spojrzysz na dziadków?

MIT 5 osoby z nadwagą/otyłe są zaniedbane, leniwe, niechlujne, obżerają się i mają brzydkie ciało

Fałsz. Fałsz i jeszcze raz fałsz. Waga nie świadczy o cechach osobowościowych! To nonsens. Mit z kategorii: jeśli tylko kupię sobie nowe kredki to zostanę wielką artystką.I wiesz co ci powiem na koniec?

Według badań zespołu dr Katherine Flegal opublikowanych na łamach  „Journal of the American Medical Association” wynika, że lekka nadwaga  wg BMI jest najzdrowszą wagą dającą szansę na, statystycznie, najdłuższe życie. 

Ściskam udami
Wiktoria MorellaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Wiktoria Morella , Blogger